  • Mfr # GRECP14GA26
  • Zoro # G2269023
/ea
Key Features
For Use With
Greenseam Duct system
Gauge
26 ga
Material
Galvanized Steel
Finish
Galvanized
Construction Material
Galvanized Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
GRECP14GA26
Country of Origin
United States
Dimensions
Inlet Diameter
14 in
Overall Length
2 in
Outlet Diameter
14"
Width
14 in
Duct Fitting Diameter
14 in
Duct Fitting Length
2 in
Duct Fitting Duct Size
14"
Height
2 in
Overall Height
2 in
Overall Width
14 in
For Nominal Duct Diameter
14 in
Material Thickness
26 ga
Details
For Use With
Greenseam Duct system
Gauge
Material
Finish
Galvanized
Construction Material
Item
End Cap
Connection Type
Press Fit
Pressure Rating
3 in W.G
Duct Fitting Item
End Cap
Duct Fitting Material
Special Features
Pre-Sealed
Standards
ASTM A653 and A924, SMACNA
Coating
Type
Minimum Pressure Rating
3 in wc
Shape
Cap
Product Type
Duct Shape
Round
Compatible with Brand
GreenSeam+(TM)
Maximum Pressure Rating
3 in wc
Description
End Cap, For Nominal Duct Diameter 14 in, Inlet Diameter 14 in, Material Steel, Overall Length 2 in, Product Type End Cap, Material Thickness 26 ga, Maximum Pressure Rating 3 in wc, Standards ASTM A653 and A924, SMACNA, Finish Galvanized, Overall Height 2 in, Shape Cap, Connection Type Press Fit, Overall Width 14 in, Minimum Pressure Rating 3 in wc