  • Mfr # GS-HD36-175-9X
  • Zoro # G422799671
Key Features
Color
Natural
Nominal Length
36 in
Nominal Max. Bundle Dia.
10.5 in
Operating Temp. Range
-40 Degrees F to 185 Degrees F
Application
Cable Management
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
GS-HD36-175-9X
Country of Origin
China
Dimensions
Nominal Length
36 in
Nominal Max. Bundle Dia.
10.5 in
Width
0.35 in
Details
Item
Cable Tie
Color
Natural
Operating Temp. Range
-40 Degrees F to 185 Degrees F
Application
Cable Management
Locking Style
Self Locking Head, Locking
Standards
RoHS Compliant, UL
Outdoor Use
No
Cable Tie Style
Heavy Duty
Material
Nylon 6/6
Tensile Strength
175lb
Description
The 36" 175 lb Natural Heavy-Duty Cable Tie is engineered for strength in rugged environments. These heavy-duty zip ties are engineered for robust applications, providing high tensile strength to secure large bundles and withstand significant stress in industrial environments. This Grizzly Supply product features a Heavy Duty tensile strength of 175 lb. It is 36 in long and 0.35 in wide. The maximum bundle diameter is 10.5 in. Made from Nylon 6/6, this natural color tie is designed for indoor cable management. It features a Self Locking Head. It operates in temperatures from -40 Degrees F to 185 Degrees F. This product is sold in a pack of 10. It meets the industry standards of quality being RoHS compliant and UL Rated.