  • Mfr # GS-HLSSC18-0
  • Zoro # G822799561
/ea
Key Features
Width
1.5 in
Length
18 in
Material
Polypropylene Hook/Polyester Loop
Color
Black
Lock Type
Carabiner
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
GS-HLSSC18-0
Country of Origin
China
Dimensions
Width
1.5 in
Length
18 in
Details
Item
Hook & Loop Strap
Material
Color
Black
Lock Type
Carabiner
Description
The 18" Black Hook & Loop Storage Strap with Carabiner provides a versatile hanging solution. These heavy-duty storage straps feature an integrated carabiner clip, enabling quick and secure attachment to racks, hooks, or belts for portable organization. This Grizzly Supply product is 18 in long and 1.5 in wide. It features a tensile strength of 264.6 lbs (120kgs). Made from Polypropylene webbing and Nylon Velcro with a metal carabiner and buckle, it offers superior strength. The color is Black. It is designed for both indoor and outdoor use. This product is sold as a single unit.