  • Zoro # G8600164
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Trade Designation
GPT
Wire Size
14 AWG
Conductor Material
Copper
Number of Conductors
1C
Wire Color
Brown
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Zoro #
G8600164
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Wire Size
14 AWG
Length
1000 ft.
Nominal Outside Dia.
0.12 in
Conductor Size
14 AWG
Overall Length
1,000 ft
Nominal Outside Diameter
0.12 in
Details
Item
Primary Wire
Trade Designation
GPT
Conductor Material
Copper
Number of Conductors
1C
Wire Color
Brown
Jacket Color
Conductor Design
Stranded
Jacket Material
PVC
Voltage
60V
Standards
RoHS Compliant, SAE J1128
Features
Resistant to Oil, Fuel, Grease, Acid, Moisture, Salt
Special Features
Conductor Insulation Color
Packaging
Spool
Conductor Insulation Material
PVC
Operating Temperature - Minimum
-40 Degrees F
Temperature Rating - Maximum Dry
221 Degrees F
Description
Primary Automotive Wire, Number of Conductors 1, Wire Size 14 AWG, Insulation Material PVC, Wire Color Brown, Length 1,000 ft, Voltage 60 V, Trade Designation GPT, Conductor Design Stranded, Jacket Color Not Applicable, Conductor Material Copper