  • Zoro # G8600322
Wire Size
16 AWG
Wire Color
Green
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Zoro #
G8600322
Wire Size
16 AWG
Length
500 ft.
Nominal Outside Dia.
0.1 in
Conductor Size
16 AWG
Overall Length
500 ft
Nominal Outside Diameter
0.1 in
Wire Color
Green
Voltage
60V
Description
Primary Automotive Wire, Number of Conductors 1, Wire Size 16 AWG, Insulation Material PVC, Wire Color Green, Length 500 ft, Voltage 60 V, Trade Designation GPT, Conductor Design Stranded, Jacket Color Not Applicable, Conductor Material Copper