  • Zoro # G322774068
/ea
Free Shipping & Returns
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
087630
Zoro #
G322774068
UPC #
Country of Origin
United States
Description
Kickplate Notes: Furnish item number, height, width, and finish (i. e., 190S - 6 in x 30 in, US32D)May be ordered with countersunk holes (specifyCSK) at extra charge Certifications: EPDNFPA 80 Standards 6.4.5 Protection Plates6.4.5.1 Factory installed protection plates shall be installed in accordance with the listing of the door6.4.5.2 Field installed protection plates shall be labeled and installed in accordance with their listing6.4.5.3 Labeling shall not be required where the top of the protection plate is not more than 16 in (406 mm) above the bottom of the doorMeets ANSI A156.6 for J101 Metal Armor Plate, J102 Metal Kickplate, and J103 Metal Mop Plate Features: 4 Beveled Edges Finishes: US3, US4, US9, US10, DBZ, US19, US28, US32, US32D(US3 and US4 are unavailable above 24 in tall) Options: UL listed for US19, US32, US32D, and DBZ with screw fasteners (must specify UL stamp) based on 48 in maximum height by 46 in maximum widthSelf-adhesive tape available on all platesSpanner head screwsTorx head screwsRound corners - specify 196RWrap around side and bottom return0.125 in (3.18mm) material