  • Mfr # HBR4824123-3A-P-PB
  • Zoro # G3469886
/ea
Key Features
Shelving Type
Add-On
Depth
24 in
Material
Steel
Number of Shelves
3
Load Capacity
11,400 lb
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
HBR4824123-3A-P-PB
Country of Origin
United States
Dimensions
Depth
24 in
Height
123 in
Overall Width
48 in
Overall Depth
24 in
Upright Width
1 1/2 in
Upright Depth
2 15/16 in
Footplate Width
3 1/2 in
Mounting Hole Diameter
7/16 in
Footplate Depth
2 1/4 in
Overall Height
123 in
Details
Shelving Type
Add-On
Material
Steel
Number of Shelves
3
Load Capacity
11,400 lb
Decking Material
Particle Board
Finish
Powder Coated
Color
Marine Blue/ Light Gray
Item
Bulk Storage Rack
Shelving Post Gauge
14
Beam Capacity
Includes
(2) Braces Per Level, Front to Back 16 Gauge U Channels
Gauge
14 ga
Upright Load Capacity @ 36 in
Post Gauge
14 ga
Number of Beams
6
Upright Load Capacity @ 24 in
Upright Gauge
Frame Material
Load Capacity per Shelf
Duty Rating
Heavy-Duty
Whole Unit Load Capacity
Upright Color
Blue
Beam Color
Light Gray
Decking Style
Flat
Beam Gauge
Shelving Configuration
Beam Finish
Powder Coated
Upright Finish
Mounting Hardware Required
No
Mobility
Stationary
Includes Mounting Hardware
No
Shelf Adjustment Increments
3 in
Decking Finish
Number of Uprights
2
Beam Style
Step
Includes Decking
Yes
Frame Finish
Description
Bulk Storage Rack, Shelving Type Add-On, Overall Width 48 in, Overall Depth 24 in, Overall Height 123 in, Decking Material Particleboard, No. of Shelves 3, Shelf Capacity 3,800 lb, Load Capacity 11,400 lb, Shelving Frame Material Steel, Marine Blue/ Light Gray, Finish - Shelving and Racks Powder Coated, Shelf Adjustments 3 in, Shelving Post Gauge 14, Includes (2) Braces Per Level, Front to Back 16 Gauge U Channels