  • Mfr # HBR4824123-3A-S-PB
  • Zoro # G3469649
/ea
See details
Depth
24 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
HBR4824123-3A-S-PB
Depth
24 in
Height
123 in
Overall Depth
24 in
Overall Width
48 in
Overall Height
123 in
Post Gauge
Upright Load Capacity @ 24 in
Blue
Upright Load Capacity @ 36 in
Shelf Adjustment Increments
3 in
Beam Finish
Shelf Gauge
20 ga
Description
Bulk Storage Rack, Shelving Type Add-On, Overall Width 48 in, Overall Depth 24 in, Overall Height 123 in, Decking Material Steel, No. of Shelves 3, Shelf Capacity 3,800 lb, Load Capacity 11,400 lb, Shelving Frame Material Steel, Marine Blue/ Light Gray, Finish - Shelving and Racks Powder Coated, Shelf Adjustments 3 in, Shelving Gauge 20, Shelving Post Gauge 14, Includes (2) Braces Per Level, Front to Back 16 Gauge U Channels