  • Mfr # HBR6024123-3A-P-PB
  • Zoro # G3469405
/ea
Key Features
Shelving Type
Add-On
Depth
24 in
Material
Steel
Number of Shelves
3
Load Capacity
10,500 lb
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
HBR6024123-3A-P-PB
Country of Origin
United States
Dimensions
Depth
24 in
Height
123 in
Overall Depth
24 in
Overall Width
60 in
Upright Width
1 1/2 in
Footplate Width
3 1/2 in
Upright Depth
2 15/16 in
Mounting Hole Diameter
7/16 in
Footplate Depth
2 1/4 in
Overall Height
123 in
Details
Shelving Type
Add-On
Material
Steel
Number of Shelves
3
Load Capacity
10,500 lb
Decking Material
Particle Board
Finish
Powder Coated
Color
Marine Blue/ Light Gray
Item
Bulk Storage Rack
Shelving Post Gauge
14
Beam Capacity
Includes
(2) Braces Per Level, Front to Back 16 Gauge U Channels
Gauge
14 ga
Number of Beams
6
Upright Gauge
14 ga
Beam Color
Light Gray
Post Gauge
Duty Rating
Heavy-Duty
Whole Unit Load Capacity
Load Capacity per Shelf
Upright Color
Blue
Upright Load Capacity @ 24 in
Upright Load Capacity @ 36 in
Frame Material
Beam Style
Step
Includes Mounting Hardware
No
Upright Finish
Powder Coated
Mobility
Stationary
Beam Finish
Number of Uprights
2
Decking Style
Flat
Frame Finish
Beam Gauge
Includes Decking
Yes
Shelving Configuration
Shelf Adjustment Increments
3 in
Decking Finish
Mounting Hardware Required
No
Description
Bulk Storage Rack, Shelving Type Add-On, Overall Width 60 in, Overall Depth 24 in, Overall Height 123 in, Decking Material Particleboard, No. of Shelves 3, Shelf Capacity 3,500 lb, Load Capacity 10,500 lb, Shelving Frame Material Steel, Marine Blue/ Light Gray, Finish - Shelving and Racks Powder Coated, Shelf Adjustments 3 in, Shelving Post Gauge 14, Includes (2) Braces Per Level, Front to Back 16 Gauge U Channels