  • Mfr # HBR6024123-3A-S-PB
  • Zoro # G3469168
/ea
See details
Depth
24 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
HBR6024123-3A-S-PB
Depth
24 in
Height
123 in
Overall Width
60 in
Overall Depth
24 in
Overall Height
123 in
14 ga
Upright Load Capacity @ 36 in
Light Gray
Upright Load Capacity @ 24 in
Shelf Adjustment Increments
3 in
Step
Shelf Gauge
20 ga
Description
Bulk Storage Rack, Shelving Type Add-On, Overall Width 60 in, Overall Depth 24 in, Overall Height 123 in, Decking Material Steel, No. of Shelves 3, Shelf Capacity 3,500 lb, Load Capacity 10,500 lb, Shelving Frame Material Steel, Marine Blue/ Light Gray, Finish - Shelving and Racks Powder Coated, Shelf Adjustments 3 in, Shelving Gauge 20, Shelving Post Gauge 14, Includes (2) Braces Per Level, Front to Back 16 Gauge U Channels