  • Mfr # HBR7224123-3A-P-PB
  • Zoro # G3468921
/ea
Key Features
Shelving Type
Add-On
Depth
24 in
Material
Steel
Number of Shelves
3
Load Capacity
10,500 lb
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
HBR7224123-3A-P-PB
Country of Origin
United States
Dimensions
Depth
24 in
Height
123 in
Overall Depth
24 in
Overall Width
72 in
Upright Width
1 1/2 in
Upright Depth
2 15/16 in
Footplate Width
3 1/2 in
Footplate Depth
2 1/4 in
Mounting Hole Diameter
7/16 in
Overall Height
123 in
Details
Shelving Type
Add-On
Material
Steel
Number of Shelves
3
Load Capacity
10,500 lb
Decking Material
Particle Board
Finish
Powder Coated
Color
Marine Blue/ Light Gray
Item
Bulk Storage Rack
Includes
(2) Braces Per Level, Front to Back 16 Gauge U Channels
Beam Capacity
Shelving Post Gauge
14
Gauge
14 ga
Upright Load Capacity @ 24 in
Load Capacity per Shelf
Frame Material
Upright Gauge
14 ga
Upright Load Capacity @ 36 in
Post Gauge
Whole Unit Load Capacity
Duty Rating
Heavy-Duty
Beam Color
Light Gray
Number of Beams
6
Upright Color
Blue
Upright Finish
Powder Coated
Shelf Adjustment Increments
3 in
Beam Style
Step
Decking Finish
Number of Uprights
2
Mounting Hardware Required
No
Decking Style
Flat
Beam Gauge
Mobility
Stationary
Includes Mounting Hardware
No
Shelving Configuration
Includes Decking
Yes
Beam Finish
Frame Finish
Description
Bulk Storage Rack, Shelving Type Add-On, Overall Width 72 in, Overall Depth 24 in, Overall Height 123 in, Decking Material Particleboard, No. of Shelves 3, Shelf Capacity 3,500 lb, Load Capacity 10,500 lb, Shelving Frame Material Steel, Marine Blue/ Light Gray, Finish - Shelving and Racks Powder Coated, Shelf Adjustments 3 in, Shelving Post Gauge 14, Includes (2) Braces Per Level, Front to Back 16 Gauge U Channels