  • Mfr # HBR9636123-3A-WW-PB
  • Zoro # G3468319
Depth
36 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
HBR9636123-3A-WW-PB
Depth
36 in
Height
123 in
Overall Width
96 in
Overall Depth
36 in
Usable Width
93 in
Overall Height
123 in
Decking Material
Steel Wire
Heavy-Duty
Upright Load Capacity @ 36 in
Load Capacity per Shelf
Upright Load Capacity @ 24 in
Shelf Adjustment Increments
3 in
Beam Gauge
Decking Style
Wire
Shelf Gauge
6 ga
Description
Bulk Storage Rack, Shelving Type Add-On, Overall Width 96 in, Overall Depth 36 in, Overall Height 123 in, Decking Material Steel, No. of Shelves 3, Shelf Capacity 3,000 lb, Load Capacity 9,000 lb, Shelving Frame Material Steel, Marine Blue/ Light Gray, Finish - Shelving and Racks Powder Coated, Shelf Adjustments 3 in, Shelving Gauge 6, Shelving Post Gauge 14, Includes (2) Braces Per Level, Front to Back 16 Gauge U Channels