  • Mfr # HBR6048123-3A-P-PB
  • Zoro # G3469387
/ea
See details
Depth
48 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
HBR6048123-3A-P-PB
Depth
48 in
Height
123 in
Overall Width
60 in
Overall Depth
48 in
Overall Height
123 in
Decking Material
Particle Board
Light Gray
Upright Load Capacity @ 36 in
Upright Load Capacity @ 24 in
Shelf Adjustment Increments
3 in
Decking Style
Flat
Description
Bulk Storage Rack, Shelving Type Add-On, Overall Width 60 in, Overall Depth 48 in, Overall Height 123 in, Decking Material Particleboard, No. of Shelves 3, Shelf Capacity 3,500 lb, Load Capacity 10,500 lb, Shelving Frame Material Steel, Marine Blue/ Light Gray, Finish - Shelving and Racks Powder Coated, Shelf Adjustments 3 in, Shelving Post Gauge 14, Includes (2) Braces Per Level, Front to Back 16 Gauge U Channels