  • Mfr # HBR9648123-3A-P-PB
  • Zoro # G3468425
Depth
48 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
HBR9648123-3A-P-PB
Depth
48 in
Height
123 in
Overall Width
96 in
Overall Depth
48 in
Usable Width
93 in
Overall Height
123 in
Decking Material
Particle Board
Load Capacity per Shelf
Upright Load Capacity @ 36 in
Upright Load Capacity @ 24 in
Yes
Decking Style
Flat
Shelf Adjustment Increments
3 in
Description
Bulk Storage Rack, Shelving Type Add-On, Overall Width 96 in, Overall Depth 48 in, Overall Height 123 in, Decking Material Particleboard, No. of Shelves 3, Shelf Capacity 3,000 lb, Load Capacity 9,000 lb, Shelving Frame Material Steel, Marine Blue/ Light Gray, Finish - Shelving and Racks Powder Coated, Shelf Adjustments 3 in, Shelving Post Gauge 14, Includes (2) Braces Per Level, Front to Back 16 Gauge U Channels