  • Mfr # HBR9648123-3A-S-PB
  • Zoro # G3468188
Depth
48 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
HBR9648123-3A-S-PB
Depth
48 in
Height
123 in
Overall Depth
48 in
Overall Width
96 in
Usable Width
93 in
Overall Height
123 in
Light Gray
Upright Load Capacity @ 36 in
Post Gauge
Upright Load Capacity @ 24 in
Beam Gauge
Shelf Gauge
20 ga
Shelf Adjustment Increments
3 in
Description
Bulk Storage Rack, Shelving Type Add-On, Overall Width 96 in, Overall Depth 48 in, Overall Height 123 in, Decking Material Steel, No. of Shelves 3, Shelf Capacity 3,000 lb, Load Capacity 9,000 lb, Shelving Frame Material Steel, Marine Blue/ Light Gray, Finish - Shelving and Racks Powder Coated, Shelf Adjustments 3 in, Shelving Gauge 20, Shelving Post Gauge 14, Includes (2) Braces Per Level, Front to Back 16 Gauge U Channels