  • Mfr # HRR3636123-4A-PB
  • Zoro # G2702205
/ea
Key Features
Overall Width
36 in
Overall Depth
36 in
Overall Height
123 in
Number of Spindles
4
Material
Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
HRR3636123-4A-PB
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Width
36 in
Overall Depth
36 in
Overall Height
123 in
Width
36"
Height
123"
Depth
36"
For Maximum Spool Diameter
24 in
Details
Item
Reel Rack Add-On
Number of Spindles
4
Material
Steel
Finish
Powder Coated
Color
Blue/Gray
Number of Openings
0
Construction
Type
4-Axle Add-On
Includes
Axle Brackets, (4) 2 3/8 in O.D. Axles
Load Capacity
6,000 lb
Duty Rating
Heavy-Duty
Load Capacity per Level
2,000 lb
Adjustment Type
Bracket
Whole Unit Load Capacity
Rack Configuration
Add-On
For Maximum Number of Spindles
Description
Reel Rack Add-On, Adjustment Type Bracket, Color Blue/Gray, Finish Powder Coated, Material Steel, Overall Depth 36 in, Overall Height 123 in, Overall Width 36 in, Whole Unit Load Capacity 6,000 lb, Load Capacity per Level 2,000 lb, Includes Axle Brackets, (4) 2 3/8 in O.D. Axles, For Maximum Number of Spindles 4, Heavy-Duty Duty Rating, 24 in For Maximum Spool Diameter, Number of Spindles 4, Rack Configuration Add-On