  • Mfr # 815S24M-ME
  • Zoro # G2207129
/ea
Key Features
Width of Cabinet
36 in
Depth of Cabinet
24 in
Height of Cabinet
84 in
Number of Shelves
4
Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
815S24M-ME
Country of Origin
United States
Dimensions
Width of Cabinet
36 in
Depth of Cabinet
24 in
Height of Cabinet
84 in
Overall Cabinet Width
36"
Cabinet Height Range
Full Height (59" and Taller)
Overall Cabinet Depth
24"
Overall Cabinet Height
84"
Overall Height
78 in
Overall Width
36 in
Door Material Thickness
20 ga
Shelf Material Thickness
22 ga
Panel Material Thickness
20 ga
Overall Depth
24 in
Details
Number of Shelves
4
Color
Black
Material
Steel
Mobile/Stationary
Mobile
Number of Doors
2
Door Type
Solid
Item
Storage Cabinet
Duty Rating
Commercial
Caster Type
(4) Swivel with Locks
Casters Included
Yes
Green Certification or Other Recognition
GREENGUARD(R) Certified
Cabinet Door Type
Standard
Includes
(2) keys; Casters
Locking Points
3 Points
Cabinet Locking Mechanism
Keyed
Finish - Cabinets
Powder Coated
Assembled/Unassembled
Unassembled
Gauge
20
Material - Cabinets
Steel
Cabinet Handle Style
Swing
Caster Configuration
(4) Swivel with Brakes
Shelf Capacity
250 lb
Number of Drawers
0
Cabinet Style
Shelving
Cabinet Color
Locking Cabinet
Yes
Finish
Powder Coated
No. of Drawers
0
Cabinet Strength Rating
Commercial
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 50% Post-Consumer Recycled Content
Item - Storage Cabinets
Storage Cabinet
Number of Cabinet Shelves
Audit Trail Storage
None
Load Capacity per Shelf
250 lb
Frame Assembled
Unassembled
Door Locking Points
3
Includes Keys
Body Panel Type
Solid
Cabinet Material
Method of Construction
Bolted; Welded
For Use Outdoors
No
Mobility
Mobile
Series
800
Shelf Adjustability
Adjustable
Door Handle Type
Swing
Shelf Adjustment Increments
2 in
Cabinet Finish
Number of Keys
2
Cabinet Storage Components
Shelves
Door Opening
180 Degrees
Lock Type
Keyed
Base Type
Casters
For Use Indoors/Outdoors
No
Description
Storage Cabinet, Base Type Casters, Body Panel Type Solid, Cabinet Color Black, Cabinet Material Steel, Cabinet Storage Components Shelves, Door Handle Type Swing, Door Type Solid, Duty Rating Medium Duty, For Use Indoors/Outdoors No, Frame Assembled Unassembled, Load Capacity per Shelf 250 lb, Lock Type Keyed, Mobility Mobile, Mounting Location Freestanding, Number of Shelves 4, Overall Depth 24 in, Overall Height 78 in, Overall Width 36 in, Audit Trail Storage None