  • Mfr # 825S24M-ME
  • Zoro # G2206955
Width of Cabinet
48 in
Depth of Cabinet
24 in
Height of Cabinet
84 in
Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
825S24M-ME
Width of Cabinet
48 in
Depth of Cabinet
24 in
Height of Cabinet
84 in
Overall Cabinet Height
84"
Cabinet Height Range
Full Height (59" and Taller)
Overall Cabinet Width
48"
Overall Cabinet Depth
24"
Overall Height
78 in
Overall Width
48 in
Overall Depth
24 in
Color
Black
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 50% Post-Consumer Recycled Content
Assembled/Unassembled
Unassembled
Frame Assembled
Unassembled
Shelf Adjustment Increments
2 in
Description
Storage Cabinet, Base Type Casters, Body Panel Type Solid, Cabinet Color Black, Cabinet Material Steel, Cabinet Storage Components Shelves, Door Handle Type Swing, Door Type Solid, Duty Rating Medium Duty, For Use Indoors/Outdoors No, Frame Assembled Unassembled, Load Capacity per Shelf 250 lb, Lock Type Keyed, Mobility Mobile, Mounting Location Freestanding, Number of Shelves 4, Overall Depth 24 in, Overall Height 78 in, Overall Width 48 in, Audit Trail Storage None