  • Mfr # HBR7224123-3S-P-PB
  • Zoro # G3468958
/ea
See details
Key Features
Shelving Type
Starter
Depth
24 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
HBR7224123-3S-P-PB
Depth
24 in
Height
123 in
Overall Width
72 in
Overall Depth
24 in
Overall Height
123 in
Details
Shelving Type
Starter
Decking Material
Particle Board
Load Capacity per Shelf
Upright Load Capacity @ 24 in
Upright Load Capacity @ 36 in
Shelf Adjustment Increments
3 in
Decking Style
Flat
Beam Gauge
Description
Bulk Storage Rack, Shelving Type Starter, Overall Width 72 in, Overall Depth 24 in, Overall Height 123 in, Decking Material Particleboard, No. of Shelves 3, Shelf Capacity 3,500 lb, Load Capacity 10,500 lb, Shelving Frame Material Steel, Marine Blue/ Light Gray, Finish - Shelving and Racks Powder Coated, Shelf Adjustments 3 in, Shelving Post Gauge 14, Includes (2) Braces Per Level, Front to Back 16 Gauge U Channels