  • Mfr # 5530-12HG
  • Zoro # G2204100
/ea
Key Features
Overall Width
36 in
Overall Depth
12 in
Overall Height
87 in
Color
Gray
Number of Shelves
9
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
5530-12HG
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Width
36 in
Overall Depth
12 in
Overall Height
87 in
Bin Width
6 in
Bin Depth
11 in
Bin Height
9 in, 12 in, all with 3 in High Front Bins
Details
Color
Gray
Number of Shelves
9
Material
Steel
Item
Open Bin Storage Unit
Finish
Powder Coated
Gauge
14 ga Posts, 20 ga Shelves
Includes
Bin Front
Green Certification or Other Recognition
GREENGUARD Certified, Product Contains a Minimum of 50% Post-Consumer Recycled Content
Type
Starter
Whole Unit Load Capacity
800 lbs
Number of Compartments
54
Description
Starter Metal Bin Shelving, Compartment Depth 12 in, Compartment Height 9 in, 12 in, Compartment Width 6 in, Steel, Overall Depth 12 in, Overall Height 84 in, Overall Width 36 in, Number of Compartments 54, Load Capacity 800 lb, Fixed, Gray, Powder Coated, Shelving Configuration Starter