  • Mfr # 5526-18HG
  • Zoro # G3470988
/ea
See details
Key Features
Overall Width
36 in
Overall Depth
18 in
Overall Height
87 in
Color
Gray
Number of Shelves
7
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
5526-18HG
Overall Width
36 in
Overall Depth
18 in
Overall Height
87 in
Bin Depth
17 in
Bin Width
12 in
Bin Height
12 in
Details
Color
Gray
Number of Shelves
7
Item
Open Bin Storage Unit
Green Certification or Other Recognition
GREENGUARD Certified, Product Contains a Minimum of 50% Post-Consumer Recycled Content
Finish
Powder Coated
Gauge
14 ga Posts, 20 ga Shelves
Whole Unit Load Capacity
800 lbs
Type
Starter
Number of Compartments
21
Description
Starter Metal Bin Shelving, Compartment Depth 18 in, Compartment Height 12 in, Compartment Width 12 in, Steel, Overall Depth 18 in, Overall Height 84 in, Overall Width 36 in, Number of Compartments 21, Load Capacity 800 lb, Fixed, Gray, Powder Coated, Shelving Configuration Starter