Mfr # 5528-18HG
Zoro # G3470866
/eaKey Features
Overall Width
36 in
Overall Depth
18 in
Overall Height
87 in
Color
Gray
Number of Shelves
9
Get a 10% off coupon
Free 30-day returns
Return PolicyGet 30 days to pay with Net 30
Apply NowReal support from real people
Contact our U.S. based teamSpecifications
Product Information
MFR #
5528-18HG
Overall Width
36 in
Overall Depth
18 in
Overall Height
87 in
Bin Depth
17 in
Bin Width
6 in
Bin Height
9 in, 12 in
Details
Color
Gray
Number of Shelves
9
Material
Steel
Item
Open Bin Storage Unit
Finish
Powder Coated
Green Certification or Other Recognition
GREENGUARD Certified, Product Contains a Minimum of 50% Post-Consumer Recycled Content
Gauge
14 ga Posts, 20 ga Shelves
Type
Starter
Whole Unit Load Capacity
800 lbs
Number of Compartments
54
Description
Starter Metal Bin Shelving, Compartment Depth 18 in, Compartment Height 9 in, 12 in, Compartment Width 6 in, Steel, Overall Depth 18 in, Overall Height 84 in, Overall Width 36 in, Number of Compartments 54, Load Capacity 800 lb, Fixed, Gray, Powder Coated, Shelving Configuration Starter