  • Mfr # 5528-24HG
  • Zoro # G3470848
/ea
See details
Key Features
Overall Width
36 in
Overall Depth
24 in
Overall Height
87 in
Color
Gray
Number of Shelves
9
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
5528-24HG
Overall Width
36 in
Overall Depth
24 in
Overall Height
87 in
Bin Depth
23 in
Bin Width
6 in
Bin Height
9 in, 12 in
Details
Color
Gray
Number of Shelves
9
Item
Open Bin Storage Unit
Gauge
14 ga Posts, 20 ga Shelves
Finish
Powder Coated
Green Certification or Other Recognition
GREENGUARD Certified, Product Contains a Minimum of 50% Post-Consumer Recycled Content
Whole Unit Load Capacity
800 lbs
Type
Starter
Number of Compartments
54
Description
Starter Metal Bin Shelving, Compartment Depth 24 in, Compartment Height 9 in, 12 in, Compartment Width 6 in, Steel, Overall Depth 24 in, Overall Height 84 in, Overall Width 36 in, Number of Compartments 54, Load Capacity 800 lb, Fixed, Gray, Powder Coated, Shelving Configuration Starter