  • Mfr # H-300U-SS-L-V-10MM-RS
  • Zoro # G608436994
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pipe Size
10 mm
Connection
Let-Lok
Body Material
316 Stainless Steel
Max. Pressure
5,000 psi
Fitting Style
Straight
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
H-300U-SS-L-V-10MM-RS
Country of Origin
Israel
Dimensions
Pipe Size
10 mm
Length
2 31/50 in
Nominal Valve Size
10 mm
Connection Size - Side 1
10 mm
Maximum Height
3 1/8 in
Handle Diameter
1.88 in
Connection Size - Side 2
10 mm
Overall Length
2.62 in
Details
Connection
Let-Lok
Body Material
316 Stainless Steel
Max. Pressure
5,000 psi
Item
Plumbing Needle Valves
Fitting Style
Straight
Temp. Rating
Up to 446 Degrees F
Handle Material
Plastic
Standards
ISO 15848-1, ISO 2006(E)
Stem Type
V-Stem
Seal Material
PTFE
Connection Type - Side 2
Valve Body Style
Inline
Connection Type - Side 1
Coefficient of Volume (Cv)
0.37
For Media
Inert Gas, Liquid
Stem Material
Operating Temperature - Maximum
446 Degrees F
Bonnet Style
Integral
Operating Temperature - Minimum
-60 Degrees F
Handle Type
Knob
Maximum Pressure - Operating
5,000 psi
Valve Series
H300U
Description
Plumbing Needle Valves, Straight, Body Material 316 Stainless Steel, Pipe Size 10 mm, Let-Lok Connection, Stem Type V-Stem, Seal Material PTFE, Handle Material Plastic, Max. Pressure 5,000 psi, Temp. Rating Up to 446 Degrees F, Length 2 31/50 in, Standards ISO 15848-1, ISO 2006(E)