  • Mfr # S-EHD-12DH-4SL-FB
  • Zoro # G1256409
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Wheel/Tread Material
Polyurethane
Caster Brake Type
Side Foot Brake
Wheel Dia.
12
Wheel Width
3
Mounting Height
14.5
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
S-EHD-12DH-4SL-FB
Country of Origin
United States
Dimensions
Wheel Dia.
12
Wheel Width
3
Mounting Height
14.5
Mounting Plate Size
6-1/8 x 7-1/2
Mounting Bolt Dia.
0.5
Details
Item
Swivel Ehd 12X3 Duralast 4Sl,Fb
Wheel/Tread Material
Polyurethane
Caster Brake Type
Side Foot Brake
Load Rating
3500
Wheel/Tread Color
Green
Number of Mounting Holes
4
Tread Shape
Standard
Caster Frame Material
Forged Steel
Core Color
Gray
Non-Marking
No
Number of Wheels
1
Inside Bolt Hole Spacing
4 1/8 x 6 1/8
Caster Plate Hole Pattern
D
Frame Finish
Powder Coat
Standards
ICWM
Replacement Wheel
W-1230-D-1
Thread Guards
No
Series
Extra Heavy Duty
Wheel/Tread Hardness Rating
Hard
Operating Temperature Range
-50 to 200 deg(F)
Wheel Core Material
Cast iron
Description
Extra Heavy Duty Swivel Caster, 12" x 3" Duralast Polyurethane (95A) on Cast Iron Wheel with 1" Straight Roller Bearing with Swivel Lock and Foot Brake