  • Mfr # HW483616S16HK
  • Zoro # G710888209
/ea
Key Features
Nominal Width
36 in
Nominal Height
48 in
Nominal Depth
16 in
NEMA Enclosure Rating
NEMA 4X
Enclosure Material
316 Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
HW483616S16HK
Country of Origin
Canada
Dimensions
Nominal Width
36 in
Nominal Height
48 in
Nominal Depth
16 in
Details
Item
Electrical Enclosures
NEMA Enclosure Rating
NEMA 4X
Enclosure Material
316 Stainless Steel
Closure Method
3 Point Latch with Padlock Handle
Cover Closure Type
Hinged
Metallic / Non-Metallic
Metallic
Color
Natural
Finish
Smooth Brushed
Mounting
Wall
Cover Style
Solid
Standards
UL 508A Type 3R, 4, 4X and 12; CSA Type 3R, 4, 4X and 12; Complies with NEMA 3R, 4, 4X, 12 and 13 IEC 60529, IP 66; NEMA 3R, 4, 4X, 12 and 13; IEC 60529, IP 66