  • Mfr # 1447SN4SSK12
  • Zoro # G510889505
/ea
See details
Key Features
Nominal Width
37.38 in
Nominal Height
48 in
Nominal Depth
12 in
Closure Method
Clamps
Knockouts
Yes
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
1447SN4SSK12
Country of Origin
Canada
Dimensions
Nominal Width
37.38 in
Nominal Height
48 in
Nominal Depth
12 in
Details
Item
Electrical Enclosures
Closure Method
Clamps
Knockouts
Yes
Metallic / Non-Metallic
Metallic
Mounting
Wall
Standards
UL 508A Type 3R, 4 and 4X; CSA Type 3R, 4 and 4X; Complies with NEMA Type 3R, 4, 4X, 12 and 13 IEC 60529, IP66; NEMA Type 3R, 4, 4X, 12 and 13; IEC 60529, IP66; Appropriate components are required to maintain these standards.