  • Mfr # CTOPSUP10-L
  • Zoro # G303853652
/ea
Key Features
Finish
Black
Material
Steel
Width
10"
Height (In.)
4"
Description/Special Features
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
CTOPSUP10-L
Country of Origin
China
Dimensions
Width
10"
Height (In.)
4"
Details
Finish
Black
Material
Steel
Description/Special Features
Description
Create a floating countertop or bar top with concealed support brackets. This L-shaped countertop support bracket is shaped to provide extra support when mounted over a knee wall. It can be used to support the weight of the countertop in lieu of corbels and posts. Uniquely-designed with holes on both sides, the L-shaped bracket provides the user options for the most optimal installation results. Horizontal measurements: 10" W x 2" D x 4" H. Vertical measurements: 4" W x 2" D x 1/4" H.