  • Mfr # NER005S-20
  • Zoro # G7555694
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Color
Yellow
Electric Hoist Item
Chain Hoist
Hoist Lift
20 ft
Hoist Mount
Hook Mounted - No Trolley
Includes
Chain Container, Limit Switches, Plug-In Connections
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
NER005S-20
Country of Origin
Japan
Dimensions
Manufacturers Warranty Length
10 yr Brake Warranty, 3 yr
Housing Width
13 11/16 in
Housing Depth
7 1/2 in
Housing Length
20 in
Controller Cord Length
8 3/16 ft
Maximum Lifting Length
20 ft
Minimum Retracted Length
14 19/32 in
Body Width
Body Length
20 in
Mfr. Warranty Length
1 yr
Lifting Hook Opening Width
Body Depth
7 1/2 in
Details
Color
Yellow
Electric Hoist Item
Chain Hoist
Hoist Lift
Hoist Mount
Hook Mounted - No Trolley
Includes
Lift Speed
29 fpm
Load Capacity
1,000 lb
Min. Between Hooks
Motor HP
1.2 hp
Phase
3
Standards
ANSI/ASME B30.16, ANSI/ASME HST-1M, ANSI/NFPA 70, UL 1340
Voltage
208-230/460V AC
Fits Brand
Harrington Hoists Inc
Classification
H4
Number of Speeds
1
Control Cord
16 ft
Clutch
Friction
Control
110V Push Button Control Pendant
Reeving
1
Trolley Configuration
Brake
DC Current
Finish
Electrostatic Enamel
Thermal Protection
Included
Amps @ Low Volts
4.8 A
Lubrication
Oil Bath
Item
Electric Chain Hoist
Features
Material
Die Cast Aluminum
Duty Classification
H4
Hoist IP Rating
IP55
Overload Protection Included
Yes
Pendant IP Rating
IP65
Chain Material
Alloy Steel
Headroom
Number of Load Chains
Current at Max. Voltage
2.5 A
Lifting Hook Type
Swivel Hook with Safety Latch
Chain Grade
Grade 80
Body Material
Aluminum
Body Finish
Painted
Controls
Push Button Pendant
Clutch Type
Friction Clutch
For Outdoor Use
Yes
Number of Reeves
Starts and Stops per Hour
360
Fixed Lift Speed
29 fpm
Brake Type
DC Current
Motor Horsepower
1 1/4 hp
Includes Brake
Brake Included
Maximum Lifting Capacity
1,000 lb
Current at Min. Voltage
4.8 A
Includes Clutch
Clutch Included
Resistance Properties
Corrosion Resistant, Wear Resistant
Lifting Hook Material
Carbon Steel
Included Components
Chain Container, Pendant, Quick Disconnect Plugs on Pendant, Safety Latch Hook
Chain Finish
Nickel Plated
Mount Type
Programmable
Non-Programmable
Operating Voltage
208-230/460V AC
Description
Electric Chain Hoist, Duty Classification H4, Mount Type Hook Mounted - No Trolley, Maximum Lifting Capacity 1,000 lb, Number of Speeds 1, Programmable Non-Programmable, Fixed Lift Speed 29 fpm, Minimum Lift Speed Not Applicable, Maximum Lift Speed Not Applicable, Trolley Speed Not Applicable, Maximum Lifting Length 20 ft, Current at Minimum Voltage 4.8 A, Current at Maximum Voltage 2.5 A, Motor Horsepower 1 1/4 hp, Operating Voltage 208-230/460V AC, Headroom 14 19/32 in