  • Mfr # ED525DSA-10
  • Zoro # G7163274
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Color
White and Orange
Electric Hoist Item
Chain Hoist
Hoist Mount
Hook Mounted - No Trolley
Includes
Safety Latch, Safety Standards
Lift Speed
44/10 fpm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
ED525DSA-10
Country of Origin
Japan
Dimensions
Manufacturers Warranty Length
1 yr
Housing Width
5 13/16 in
Housing Length
16 29/32 in
Housing Depth
6 in
Maximum Lifting Length
10 ft
Body Depth
6 in
Lifting Hook Opening Width
1 in
Mfr. Warranty Length
1 yr
Controller Cord Length
7 ft
Body Length
Body Width
Details
Color
White and Orange
Electric Hoist Item
Chain Hoist
Hoist Lift
10 ft
Hoist Mount
Hook Mounted - No Trolley
Includes
Safety Latch, Safety Standards
Lift Speed
44/10 fpm
Load Capacity
525 lb
Min. Between Hooks
13 in
Motor HP
0.8 hp
Phase
1
Standards
ANSI/ASME B30.16, ASME HST-1, NFPA 70
Voltage
120V AC
Fits Brand
Harrington Hoists Inc
Trolley Configuration
Reeving
1
Clutch
Friction
Control
110V Push Button Control Pendant
Thermal Protection
Not Available and Not Included
Brake
Electromechanical and Regenerative
Amps @ Low Volts
10 A
Number of Speeds
2
Lubrication
Oil Bath
Control Cord
7 ft
Item
Electric Chain Hoist
Hz
60
Classification
H2
Finish
Electrostatic Enamel
Features
Heat-Treated Gearing, High Speed Motor, Speed Adjustment, Standard Double-Braking System
Maximum Lifting Capacity
525 lb
Chain Finish
Nickel Plated
Includes Clutch
Clutch Included
Clutch Type
Friction Clutch
Resistance Properties
Wear Resistant
Brake Type
Weston Style Load Brake
Body Finish
Enamel
Hoist IP Rating
IP54
Mount Type
Lifting Hook Type
Swivel Hook with Safety Latch
Duty Classification
H2
Minimum Lift Speed
10 fpm
Current at Min. Voltage
10 A
Motor Horsepower
3/4 hp
Number of Reeves
Includes Brake
Brake Included
Pendant IP Rating
IP65
Headroom
13 in
Lifting Hook Material
Carbon Steel
Current at Max. Voltage
10 A
Included Components
Safety Latch Hook
Starts and Stops per Hour
180
Maximum Lift Speed
44 fpm
Controls
Push Button Pendant
Body Material
Aluminum
Operating Voltage
120V AC
Description
Electric Chain Hoist, Duty Classification H2, Mount Type Hook Mounted - No Trolley, Maximum Lifting Capacity 525 lb, Number of Speeds 2, Minimum Lift Speed 10 fpm, Maximum Lift Speed 44 fpm, Maximum Lifting Length 10 ft, Current at Minimum Voltage 10 A, Current at Maximum Voltage 10 A, Motor Horsepower 3/4 hp, Operating Voltage 120V AC, Headroom 13 in, Body Length 16 29/32 in, Body Width 5 13/16 in, Body Depth 6 in, Body Material Aluminum, Brake Type Weston Style Load Brake