  • Mfr # EMP001S-20/460V
  • Zoro # G013328235
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Color
Yellow
Phase
3
Voltage
460V AC
Trolley Speed
N/A - No Motorized Trolley
Number of Speeds
1
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
EMP001S-20/460V
Country of Origin
Japan
Dimensions
For Min. Beam Flange Width
2 9/32 in
Maximum Lifting Length
20 ft
Lifting Hook Opening Width
29/32 in
For Max. Beam Flange Width
4 in
For Minimum Beam Height
3 1/2 in
Details
Color
Yellow
Phase
3
Voltage
460V AC
Item
Mini Electric Chain Hoist
Trolley Speed
N/A - No Motorized Trolley
Number of Speeds
1
Thermal Protection
Included
Current at Min. Voltage
0.6 A
Maximum Lifting Capacity
250 lb
Controls
Push Button Pendant
Overload Protection Included
Yes
Minimum Lift Speed
32 fpm
Current at Max. Voltage
0.6 A
Fixed Lift Speed
32 fpm
Duty Classification
H4
Motor Horsepower
3/8 hp
Programmable
Non-Programmable
Mount Type
Push Trolley
Maximum Lift Speed
Headroom
Lifting Hook Type
Swivel Hook with Safety Latch
Operating Voltage
460V AC
Description
Mini Electric Chain Hoist, Duty Classification H4, Mount Type Push Trolley, Maximum Lifting Capacity 250 lb, Number of Speeds 1, Programmable Non-Programmable, Fixed Lift Speed 32 fpm, Minimum Lift Speed 32 fpm, Maximum Lift Speed 32 fpm, Trolley Speed N/A - No Motorized Trolley, Maximum Lifting Length 20 ft, Current at Minimum Voltage 0.6 A, Current at Maximum Voltage 0.6 A, Motor Horsepower 3/8 hp, Operating Voltage 460V AC, Headroom 12 3/16 in, For Minimum Beam Height 3 1/2 in