  • Zoro # G911324674
/ea
Key Features
Cutter Dia.
0.245"
Length of Cut
0.056"
Overall Length
2.5" (2-1/2 in)
Neck Dia.
0.132"
Shank Dia.
0.25" (1/4 in)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G911324674
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Cutter Dia.
0.245"
Length of Cut
0.056"
Overall Length
2.5" (2-1/2 in)
Neck Dia.
0.132"
Shank Dia.
0.25" (1/4 in)
Insert Size
#3/8
Max Depth of Thread
0.5" (1/2 in)
Details
Flutes
4
Included Angle (Deg.)
29°
Tip Flat
0.0263"
Coating
UN
Angle per Side
14.5
Metric
No
Description
0.2450 in. Cutter Dia. x 0.5000 in. 1/2 Reach Carbide Single Form AMCE #3/8 ACME Thread Milling Cutter, 4 Flutes