  • Zoro # G400449215
/ea
Key Features
Finish - Machining
UN
Number of Flutes
4
Included Angle
90
Length of Cut
0.0430"
Overall Length
1.5000" (1-1/2)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
Zoro #
G400449215
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Length of Cut
0.0430"
Overall Length
1.5000" (1-1/2)
Shank Diameter
0.1250" (1/8)
Details
Finish - Machining
UN
Number of Flutes
4
Included Angle
90
Type
III
Weldon Flat
N
Angle per Side
45
SAE or Metric
SAE
Tip
0.0400"
Center Cutting
Y
Description
0.1250" (1/8) Shank DIA x 45° per side Carbide Flat Chamfer Cutter, 4 Flutes