  • Mfr # 928125-C3
  • Zoro # G7075427
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
4.0000" (4)
Shank Dia.
0.3750" (3/8)
Number of Flutes
2
Radius
0.1250" (1/8)
Finish - Machining
AlTiN
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
928125-C3
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
4.0000" (4)
Shank Dia.
0.3750" (3/8)
Radius
0.1250" (1/8)
Pilot Dia.
0.0600"
Details
Number of Flutes
2
Finish - Machining
AlTiN
Material - Machining
Carbide
Single End/Double End
Double Ended
Coating
C3
Measurement System
Inch
Description
0.1250" (1/8) Radius x 0.0600" Pilot DIA Carbide Corner Rounding End Mill DE, 2 Flutes, AlTiN Coated