  • Zoro # G7111039
/ea
Key Features
Overall Length
1.5000" (1-1/2)
Shank Dia.
0.1250" (1/8)
Number of Flutes
4
Radius
0.0060"
Finish - Machining
Uncoated
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G7111039
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
1.5000" (1-1/2)
Shank Dia.
0.1250" (1/8)
Radius
0.0060"
Pilot Dia.
0.0580"
Length of Cut
0.0110"
Details
Number of Flutes
4
Finish - Machining
Uncoated
Material - Machining
Carbide
Single End/Double End
Double Ended
Coating
UN
Helix Angle
5 Degrees
Measurement System
Inch
Pilot Flare
5
Shoulder Flare
5
Description
0.0060" Radius x 0.0580" Pilot DIA Carbide 5° Flare Corner Rounding End Mill DE, 4 Flutes