  • Zoro # G7278040
/ea
Key Features
Type
I
Overall Length
1.5000" (1-1/2)
Shank Size
0.1250" (1/8)
Included Angle
30
Cutter Width
0.0100"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Zoro #
G7278040
Overall Length
1.5000" (1-1/2)
Shank Size
0.1250" (1/8)
Cutter Width
0.0100"
Cutter Dia.
0.0780" (5/64)
Neck Length
0.1180"
Neck Dia.
0.0390" (1 mm)
Details
Type
I
Included Angle
30
Angle per Side
15
SAE or Metric
SAE
Description
0.0780" (5/64) Cutter DIA x 0.0100" Width x 0.1180" Neck Length Carbide Double Angle Shank Cutter, 2 Flutes