  • Zoro # G7164500
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
1.5000" (1-1/2)
Angle per Side
24
Included Angle
48
Length of Cut
0.0500"
Flutes
2
See all product information
Get a 10% off coupon
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
Zoro #
G7164500
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
1.5000" (1-1/2)
Length of Cut
0.0500"
Cutter Dia.
0.0930" (3/32)
Corner Radius
0.0100"
Shank Diameter
0.1250" (1/8)
Neck Dia.
0.0590" (1.5 mm)
Details
Angle per Side
24
Included Angle
48
Flutes
2
SAE or Metric
SAE
Coating
UN
Description
0.0930" (3/32) Cutter DIA x 0.0100" Radius x 48° included Carbide Dovetail Cutter, 2 Flutes