  • Mfr # 977808-C3
  • Zoro # G7266378
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
1.5000" (1-1/2)
Length of Cut
0.0780" (5/64)
Shank Diameter
0.1250" (1/8)
Neck Dia.
0.0680"
Included Angle
40
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
977808-C3
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
1.5000" (1-1/2)
Length of Cut
0.0780" (5/64)
Shank Diameter
0.1250" (1/8)
Neck Dia.
0.0680"
Cutter Dia.
0.1250" (1/8)
Details
Included Angle
40
SAE or Metric
SAE
Angle per Side
20
Coating
C3
Flutes
2
Description
0.1250" (1/8) Cutter DIA x 40° included Carbide Dovetail Cutter, 2 Flutes, AlTiN Coated