  • Zoro # G7212155
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
2.0000" (2)
Flutes
2
Cutter Dia.
0.2500" (1/4)
Coating
UN
Shank Diameter
0.2500" (1/4)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G7212155
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
2.0000" (2)
Cutter Dia.
0.2500" (1/4)
Shank Diameter
0.2500" (1/4)
Neck Dia.
0.1210"
Length of Cut
0.1560" (5/32)
Details
Flutes
2
Coating
UN
Angle per Side
22.5
SAE or Metric
SAE
Included Angle
45
Description
0.2500" (1/4) Cutter DIA x 45° included Carbide Dovetail Cutter, 2 Flutes