  • Zoro # G7125529
Finish - Machining
AlTiN
Measurement System
Inch
Milling Dia.
0.0625" (1/16)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
72262-C3
Zoro #
G7125529
Milling Dia.
0.0625" (1/16)
Length of Cut
0.1870" (3/16)
Overall Length
1.5000" (1-1/2)
Shank Dia.
0.1250" (1/8)
Web Thickness
0.0050"
Finish - Machining
AlTiN
Measurement System
Inch
Number of Flutes
2
Included Angle
90
Finish
C3
Angle per Side
45
LOC Multiple
(3x)
Description
0.0625" (1/16) Cutter DIA x 0.1870" (3/16) Length of Cut x 90° included Carbide Drill/End Mill, 2 Flutes, AlTiN Coated