  • Zoro # G7073257
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Corner Radius
0.0050"
Number of Flutes
4
Shank Dia.
1/8"
Milling Dia.
0.0390"
Length of Cut
0.0590"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Zoro #
G7073257
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Corner Radius
0.0050"
Shank Dia.
1/8"
Milling Dia.
0.0390"
Length of Cut
0.0590"
Overall Length
2.5000" (2-1/2)
Neck Dia.
0.0375"
Cutter Dia.
0.0390" (1 mm)
Shank Diameter
0.1250" (1/8)
Details
Number of Flutes
4
Material - Machining
Carbide
Finish - Machining
CVD Diamond
SAE or Metric
SAE
Coating
C5
LOC Multiple
(1.5x)
Reach
(8x)
Overall Reach
0.3250"
Description
0.0390" Cutter DIA x 0.0050" Radius x 0.0590" Length of Cut x 0.3250" Reach Carbide Corner Radius End Mill, 4 Flutes, CVD Diamond