  • Zoro # G100448945
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Number of Flutes
4
Finish
C5
Shank Dia.
0.1250" (1/8)
Milling Dia.
0.1250" (1/8)
Overall Length
1.5000" (1-1/2)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G100448945
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Corner Radius
0.0100"
Shank Dia.
0.1250" (1/8)
Milling Dia.
0.1250" (1/8)
Overall Length
1.5000" (1-1/2)
Length of Cut
0.3750" (3/8)
Details
Number of Flutes
4
Finish
C5
LOC Multiple
(3x)
Weldon Flat
N
SAE or Metric
SAE
Description
0.1250" (1/8) Cutter DIA x 0.0100" Radius x 0.3750" (3/8) Length of Cut Carbide Corner Radius End Mill, 4 Flutes, CVD Diamond 9μm