  • Zoro # G7235194
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Number of Flutes
4
Length of Cut
0.0380"
Shank Dia.
1/8"
Overall Length
2.5000" (2-1/2)
Milling Dia.
0.0250"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Zoro #
G7235194
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Length of Cut
0.0380"
Shank Dia.
1/8"
Overall Length
2.5000" (2-1/2)
Milling Dia.
0.0250"
Neck Dia.
0.0235"
Cutter Dia.
0.0250"
Shank Diameter
0.1250" (1/8)
Details
Number of Flutes
4
Finish - Machining
CVD Diamond
Material - Machining
Carbide
Reach
(8x)
Overall Reach
0.2030" (13/64)
SAE or Metric
SAE
Coating
C5
LOC Multiple
(1.5x)
Description
0.0250" Cutter DIA x 0.0380" Length of Cut x 0.2030" (13/64) Reach Carbide Square End Mill, 4 Flutes, CVD Diamond