  • Mfr # 930893-C4
  • Zoro # G7056999
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Number of Flutes
3
Length of Cut
0.1400" (9/64)
Shank Dia.
1/8"
Overall Length
2.5000" (2-1/2)
Milling Dia.
3/32"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
930893-C4
Country of Origin
United States
Dimensions
Length of Cut
0.1400" (9/64)
Shank Dia.
1/8"
Overall Length
2.5000" (2-1/2)
Milling Dia.
3/32"
Neck Dia.
0.0915"
Cutter Dia.
0.0930" (3/32)
Shank Diameter
0.1250" (1/8)
Details
Number of Flutes
3
Finish - Machining
Amorphous Diamond
Material - Machining
Carbide
SAE or Metric
SAE
Reach
(5x)
Overall Reach
0.5000" (1/2)
Coating
C4
LOC Multiple
(1.5x)
Description
0.0930" (3/32) Cutter DIA x 0.1400" (9/64) Length of Cut x 0.5000" (1/2) Reach Carbide Square End Mill for Aluminum Alloys, 3 Flutes, Amorphous Diamond Coated