  • Zoro # G200448890
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Number of Flutes
5
Finish
C6
Shank Dia.
0.2500" (1/4)
Length of Cut
0.1860"
Milling Dia.
0.0620" (1/16)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
813562-C6
Zoro #
G200448890
Dimensions
Corner Radius
0.0200"
Shank Dia.
0.2500" (1/4)
Length of Cut
0.1860"
Milling Dia.
0.0620" (1/16)
Overall Length
2.5000" (2-1/2)
Details
Number of Flutes
5
Finish
C6
Description
0.0620" (1/16) Cutter DIA x 0.0200" Radius x 0.1860" Length of Cut Carbide Corner Radius End Mill for Hardened Steels, 5 Flutes, AlTiN Nano Coated