  • Zoro # G200449156
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Corner Radius
0.0200"
Number of Flutes
5
Finish
C6
Shank Dia.
0.2500" (1/4)
Length of Cut
0.3750" (3/8)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
813608-C6
Zoro #
G200449156
Dimensions
Corner Radius
0.0200"
Shank Dia.
0.2500" (1/4)
Length of Cut
0.3750" (3/8)
Milling Dia.
0.1250" (1/8)
Overall Length
2.5000" (2-1/2)
Details
Number of Flutes
5
Finish
C6
Description
0.1250" (1/8) Cutter DIA x 0.0200" Radius x 0.3750" (3/8) Length of Cut Carbide Corner Radius End Mill for Hardened Steels, 5 Flutes, AlTiN Nano Coated