  • Mfr # 837116-C6
  • Zoro # G7199920
/ea
Key Features
Overall Length
2.5000" (2-1/2)
Shank Dia.
0.2500" (1/4)
Length of Cut
0.1160"
Finish - Machining
AlTiN Nano
Material - Machining
Carbide
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
837116-C6
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
2.5000" (2-1/2)
Shank Dia.
0.2500" (1/4)
Length of Cut
0.1160"
Radius
0.0200"
Details
Finish - Machining
AlTiN Nano
Material - Machining
Carbide
Included Angle
90
Number of Flutes
2
Single End/Double End
Single End
Finish
C6
Angle
45
Coolant Through
No
Measurement System
Inch
Weldon Flat
N
Type
II
Description
0.2500" (1/4) Shank DIA x 0.0200" Radius x 90° included Carbide Radius Engraver for Hardened Steels, 2 Flutes, AlTiN Nano Coated