  • Zoro # G7231028
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material - Machining
Carbide
Cutter Dia.
0.7500" (3/4)
Overall Length
3.0310" (3-1/32)
Shank Dia.
0.3750" (3/8)
Finish
UN
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Zoro #
G7231028
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Cutter Dia.
0.7500" (3/4)
Overall Length
3.0310" (3-1/32)
Shank Dia.
0.3750" (3/8)
Corner Radius
0.0050"
Depth of Cut
0.1770"
Shank Length
3.0000" (3)
Top Corner Radius
Cutter Width
0.0310" (1/32)
Details
Material - Machining
Carbide
Finish
UN
Type
I
Number of Flutes
10
Finish - Machining
Uncoated
SAE or Metric
SAE
Flutes
10
Description
0.7500" (3/4) Cutter DIA x 0.0050" Radius x 0.0310" (1/32) Width CarbideCorner Radius Reduced Shank Standard Keyseat Cutter, 10 Flutes