  • Zoro # G7200325
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material - Machining
Carbide
Cutter Dia.
0.1875" (3/16)
Overall Length
2.0000" (2)
Shank Dia.
0.1875" (3/16)
Neck Dia.
0.0930" (3/32)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
Zoro #
G7200325
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Cutter Dia.
0.1875" (3/16)
Overall Length
2.0000" (2)
Shank Dia.
0.1875" (3/16)
Neck Dia.
0.0930" (3/32)
Neck Length
0.2810" (9/32)
Radius
0.0200"
Depth of Cut
0.0370"
Cutter Width
0.0400"
Details
Material - Machining
Carbide
Type
I
Finish
UN
Number of Flutes
6
Finish - Machining
Uncoated
Reach
(1.5x)
SAE or Metric
SAE
Flutes
6
Description
0.1875" (3/16) Cutter DIA x 0.0200" Radius x 0.2810" (9/32) Neck Length Carbide Full Radius Standard Keyseat Cutter, 6 Flutes