  • Zoro # G7200736
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material - Machining
Carbide
Cutter Dia.
0.2500" (1/4)
Overall Length
2.5000" (2-1/2)
Shank Dia.
0.2500" (1/4)
Neck Dia.
0.1250" (1/8)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
67710-C3
Zoro #
G7200736
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Cutter Dia.
0.2500" (1/4)
Overall Length
2.5000" (2-1/2)
Shank Dia.
0.2500" (1/4)
Neck Dia.
0.1250" (1/8)
Radius
0.0100"
Depth of Cut
0.0530"
Neck Length
0.3750" (3/8)
Cutter Width
0.0200"
Details
Material - Machining
Carbide
Type
I
Finish
C3
Number of Flutes
6
Finish - Machining
AlTiN
SAE or Metric
SAE
Reach
(1.5x)
Flutes
6
Description
0.2500" (1/4) Cutter DIA x 0.0100" Radius x 0.3750" (3/8) Neck Length Carbide Full Radius Standard Keyseat Cutter, 6 Flutes, AlTiN Coated